QJ8016LH5TP
Littelfuse
576-QJ8016LH5TP
QJ8016LH5TP
Fabricante:
Descripción:
Triacs HT Alternistor 800V 16A TO220L
Modelo ECAD:
Disponibilidad
Existencias:
No en existencias
Plazo de entrega de fábrica:
12 Semanas Tiempo estimado de producción de fábrica.
Mínimo: 1000   Múltiples: 1000
Precio ext.
S/11.02 S/11,020.00
Atributo del producto Valor de atributo Seleccionar atributo
Littelfuse
Categoría de producto: Triacs
QJxx16xHx
16 A
200 A
800 V
5 uA
1.6 V
50 mA
1.3 V
50 mA
- 40 C
+ 150 C
Through Hole
TO-220-2
Tube
Marca: Littelfuse
País de ensamblaje: Not Available
País de difusión: Not Available
País de origen: CN
Tipo de producto: Triacs
Cantidad de empaque de fábrica: 1000
Subcategoría: Thyristors
Productos encontrados:
Para mostrar productos similares, seleccione al menos una casilla de verificación
Atributos seleccionados: 0
Esta funcionalidad requiere que JavaScript esté habilitado.
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
High-Temperature Thyristor TRIACs
Littelfuse High-Temperature Thyristor TRIACs enable easier thermal management and higher surge handling capability in AC power control applications. These Littelfuse thyristors are available in 12A, 16A, 25A, 30A, and 40A variants based on their RMS on-state current, gate trigger current, and other features. Typical applications include heater control, motor speed control, lighting control, and switching relays.
QJxx16xHx 16A Alternistor TRIACs
Littelfuse QJxx16xHx 16A Alternistor TRIACs are designed to enable easy thermal management and high surge handling capability. These TRIACs operate in quadrants I, II, and III, and offer high performance in applications requiring high commutation capability. The QJxx16xHx alternistor TRIACs feature up to 600V voltage capability, 16A IT(RMS), 200A surge capability at 60Hz half cycle, and a 150°C high junction temperature. These TRIACs are halogen-free, RoHS-compliant, and recognized to UL 1557 for 2500VRMS as electrically isolated semiconductor devices. Typical applications include heater control, AC solid-state relays, light dimmers, and motor speed control.
Major Appliance Solutions
High Voltage NEC 600V+ Circuit Protection